Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny z dnia 21 października 2010 r. nakazuje właścicielowi zwierzęcia:
1. Przeznaczyć na ubój tylko zwierzęta zdrowe, nieobjęte karencją z gospodarstwa, na które nie są nałożone żadne ograniczenia.
2. Każdorazowo informować Powiatowego Lekarza Weterynarii o zamiarze przeprowadzenia uboju najpóźniej na 24 godziny przed jego dokonaniem w przypadku: cieląt do 6 miesiąca życia, świń, owiec, kóz lub zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych.
3. Mięso świń i nutrii poddanych ubojowi na terenie gospodarstwa oraz mięso dzików odstrzelonych, w celu produkcji mięsa poddaje się na koszt posiadacza tego mięsa, lub podmiotu prowadzącego gospodarstwo, w którym dokonano uboju badaniu poubojowemu na obecność włośni, przeprowadzane przez urzędowego lekarza weterynarii.
Dane teleadresowe wyznaczonych lekarzy weterynarii - kliknij tutaj.
Próbki do badania na włośnie pobiera urzędowy lek. wet. lub właściciel według poniżej opisanych wymogów:
4. Dokument o przeprowadzeniu badania należy zachować na wypadek kontroli.
5. W przypadku pozyskiwania mięsa z cieląt do 6 miesiąca życia, owiec i kóz informacja o zamiarze przeprowadzenia uboju powinna być złożona pisemnie w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Gliwicach wraz z oświadczeniem (dokument można pobrać z sekcji „do pobrania” na naszej stronie ) o zagospodarowaniu na własny koszt materiałów szczególnego ryzyka, którymi są w przypadku:
Na terenie powiatu gliwickiego można skontaktować się z zatwierdzonym zakładem SONAC sp. z o. o. oddział w Bycinie, nr tel. (32) 230 56 27, celem otrzymania dalszych instrukcji lub firmą P.P.H.U. Maxim, nr tel. kom. 792 798 080. UWAGA: w przypadku uboju owiec lub kóz powyżej 18-go miesiąca życia należy skontaktować się jedynie z firmą SONAC sp. z o. o., celem pobrania próbek do badania w kierunku TSE.
6. Dokument o przekazaniu odpadów należy zachować na wypadek kontroli.
7. Uboju na terenie gospodarstwa może dokonać tylko osoba, która przeszła szkolenie i jest uprawniona do przeprowadzania uboju lub ma wykształcenie rzeźnicze.
Mięso świń, nutrii i dzików nie może zostać spożyte ani przetworzone przed uzyskaniem zaświadczenia.
Powiatowy Lekarz Weterynarii zwraca się z prośbą o zapoznanie się z powyższymi zasadami i dopełnianie ich każdorazowo podczas dokonywania uboju na terenie gospodarstwa. W razie pytań proszę o kontakt z Powiatowym Inspektoratem We-terynarii w Gliwicach.
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 26 maja 2010 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenia przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego; § 1 pkt 33 wprowadzenie na rynek mięsa pochodzącego z produkcji mięsa na użytek własny zagrożone jest karą pieniężną w wysokości od 1 000 do 5 000 zł, oraz §1, pkt 34, tj. niespełnienie wymagań we-terynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny (brak zgłoszenia do Powia-towego Lekarza Weterynarii, brak przeprowadzenia badania w kierunku włośnicy oraz nieprawidłowe zagospodarowanie odpadów) zagrożone jest karą pieniężną w wysokości od 100 do 2 000zł.
Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował "Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich poza rzeźnią". Jedynie postępowanie zgodne z obowiązującym prawem pozwoli na uratowanie wartości rzeźnej zwierzęcia. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z działem higieny żywności PIW Gliwice.
Ulotka "Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich poza rzeźnią"- kliknij tutaj
Wykaz rzeźni przyjmujących zwierzęta po uboju z konieczności poza rzeźnią zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 853/2004 - kliknij tutaj
Oświadczenie przedsiębiorcy sektora spozywczego, który utrzymywał zwierzę poddane ubojowi z konieczności poza rzeźnią - kliknij tutaj
Oświadczenie lekarza weterynarii dotyczące zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności poza rzeźnią - kliknij tutaj
powered by Nataltec 2013